Fmenu Not Found
 
صفحه اصلی > آرشیو اخبار > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

در جلسه شورای سلامت و امنیت غذایی شهرستان بشاگرد عنوان شد:

کنترل بیماریهای غیر واگیر با تغییر نگرش و سبک زندگی

نخستین جلسه شورای سلامت و امنیت غذایی شهرستان بشاگرد در سال 98 با دستور کار مراقبت و کنترل بیماری فشارخون و دیابت در محل سالن اجتماعات فرمانداری به ریاست فرماندار و با حضور اکثر اعضا برگزار شد.

دکتر علیمراد  گفت : كشورهاي پيشرفته جهان در طي چند دهه اخير مشكل بيماريهاي واگيردار را تا حد زيادي حل كرده و اغلب توان و امكانات خود را براي مبارزه با بيماريهاي غير واگير ( بيماریهاي قلبي-عروقي و سرطانها ، دیابت  ) متمركز كرده اند که باعث  مرگ سالانه ی بیش از 38 میلیون نفر در جهان می شوند و در حال حاضر، بیش از 53 درصد بار بیماری ها را به خود اختصاص داده اند.

وی ابراز کرد: بنابراین لازم است با افزایش آگاهی مردم در خصوص این بیمارها و تغییر نگرش وسبک زندگی شان از ابتلاء به این بیماریها و عوارض متعاقب آنها  کاست .

علیمراد افزود سند ملی پیشگیری از بیماریهای غیرواگیردر سطح وزارتخانه  تنظیم و جهت اجرا  به دانشگاههای علوم پزشکی ، ابلاغ شده است  و متعاقبأ در دستور کار واحد بیماریهای غیرواگیر مرکز بهداشت استان و این شبکه قرار گرفته است .

علیمراد در ادامه عنوان کرد: گروه هدف در برنامه دیابت وفشار خون گروه سنی بالای 30 سال است و انتظار داریم بیماریابی فشارخون در کل جمعیت بالای 30 سال شهرستان 26درصد  و دیابت 10 درصد باشد .

علیمراد تصریح کرد علیرغم اینکه 36 واحد بهداشتی در شهرستان وجود دارد پراکندگی روستاها بالاست و حدود 40 درصد جمعیت شهرستان به صورت سیاری اداره می شوند( مرکز یا خانه بهداشت ندارند) که این عامل باعث شده به حد انتظار بیماریابی نرسیم البته با توجه به تصویب تعداد زیادی خانه بهداشت و تامین اعتبار لازم جهت ساخت آنها  و جذب نیروها در آینده، انشاالله شاهد پیشرفت های قابل قبولی در حوزه ی بهداشت شهرستان و ارتقاء سلامت مردم باشیم


٠٨:٤٥ - 1398/06/23    /    شماره : ١٥٦٥٦    /    تعداد نمایش : ٦٨خروج