Fmenu Not Found
 
صفحه اصلی > آرشیو اخبار > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان بشاگرد:

آب با کیفیت تضمین کننده سلامت انسان است

چهارمین جلسه شورای سلامت و امنیت غذایی شهرستان بشاگرد در محل سالن اجتماعات فرمانداری با موضوع بررسی وضعیت آب شرب شهرستان، برگزار شد. 

دکتر عباس علیمراد مدیر شبکه و رئیس مرکز بهداشت شهرستان بشاگرد گفت: بسیاری از مشکلات بهداشتی کشورهای در حال توسعه عدم برخورداری از آب آشامیدنی سالم است. از آنجایی که محور توسعه پایدار ، انسان سالم است و سلامت انسان در گرو بهره مندی از آب آشامیدنی مطلوب می باشد ، بدون تامین آب سالم جایی برای سلامت مثبت و رفاه جامعه، وجود ندارد؛ لذا آب باکیفیت تضمین کننده سلامت انسان است.

علیمراد افزود: آب از نظر دو بعد اقتصادی و بهداشتی مهم است. از بعد اقتصادی به حرکت در آورنده چرخ صنعت و رونق بخش فعالیت کشاورزی است و از بعد بهداشتی، آب با کیفیت، تضمین کننده سلامت انسان است. آب آشامیدنی علاوه بر تامین مایع مورد نیاز بدن در بردارنده املاح و عناصر ضروری برای موجود زنده و انسان می باشد. کمبود یا افزایش پاره ای از آنها در آب ایجاد اختلال در بدن موجود زنده می کند و منجر به بروز برخی بیماریها می شود. بطور مثال فقدان ید و فلوئو در آب به ترتیب باعث گواتر و پوسیدگی دندانها می شود.

 دکترعلیمراد به آلودگی های آب آشامیدنی اشاره کرد؛ و گفت: آلودگی ها عبارت اند از تغییرخواص فیزیکی،  شیمیایی و بیولوژیکی آب به گونه ای که برای مصرف انسان زیان آور باشد.

 همچنین در ادامه درباره بیماریهای منتقله از آب و غذا از جمله هپاتیت A مطالبی عنوان کرد؛ و اظهار داشت: با توجه به فصل انتقال بیمارهای منتقله از آب و غذا، ادارات آب و فاضلاب شهری و روستای، دهیاران و آبداران حساسیت ویژه ای نسبت به تامین آب شرب بهداشتی داشته باشند؛ و از بخشداران خواست، که برای روستاهای خودگردان یک نفر مسئول تعیین کنند؛ تا کلر زنی آب روستا ها بطور منظم و با دقت انجام شود.


٠٨:٢٢ - 1397/09/25    /    شماره : ١٣٥٣٠    /    تعداد نمایش : ٩٦خروج